Младежкият център в Търговище е завършен – инвестиция от 3,8 млн. лева създава нови възможности за младите хора
Новата база ще предлага обучение, неформално образование, доброволчество и творчески дейности за младежи на възраст между 15 и 29 години
Младежкият център в Търговище е готов да отвори врати
На заключителна пресконференция бяха представени резултатите от проекта за изграждането на новия Младежки център в Търговище. В събитието участваха кметът д-р Дарин Димитров и ръководителят на проекта Димитър Димитров, които отчетоха успешното изпълнение на инициативата, финансирана по Плана за възстановяване и устойчивост.
Новият център е изграден на територията на бившите казарми и е предназначен за работа с млади хора на възраст между 15 и 29 години. Основната му цел е да предоставя условия за обучение, неформално образование, творчески занимания, доброволчество, консултации и реализиране на различни младежки инициативи.
Кметът: Сега трябва да напълним сградата със смисъл
„Това е една нова сграда, която сега трябва да напълним със смисъл. Това е сграда за младежите на Търговище, които ние искаме да задържим, за да се развиват тук“, заяви кметът д-р Дарин Димитров.
Той уточни, че предстоят довършителни дейности по вертикалната планировка, изграждането на свързващата инфраструктура, както и доставката на обзавеждането и оборудването на сградата.
Проектът премина през редица предизвикателства
Ръководителят на проекта Димитър Димитров припомни, че работата по него е започнала още по време на пандемията от COVID-19.
По думите му реализацията е била затруднена заради липсата на строителни изпълнители, необходимостта от индексация на цените и провеждането на няколко обществени поръчки, преди да бъде избрана фирма за строителството.
Освен изграждането на сградата, по проекта са реализирани и редица т.нар. „меки мерки“, включващи различни инициативи, насочени към младите хора в Търговище.
Модерна база с многофункционални пространства
Новият Младежки център разполага с два етажа и разгъната застроена площ от 1184 квадратни метра.
На първото ниво са изградени три многофункционални зали с капацитет съответно за 100, 40 и 30 души, библиотека, зона за отдих, технически и помощни помещения.
Вторият етаж ще бъде използван за административната дейност на центъра, като в него е предвидена и леглова база.
Общината подготвя следващите стъпки
На предстоящото заседание на Общинския съвет ще бъде разгледано предложение Младежкият център да стане второстепенен разпоредител с бюджет към Община Търговище. Предвижда се структурата да бъде управлявана от директор, а екипът да бъде до 10 служители.
Общинските съветници ще обсъдят и предложение улицата, водеща до новия център, да носи името „Младежка“.
Общата стойност на проекта възлиза на 3,8 млн. лева и представлява една от най-значимите инвестиции в младежката инфраструктура на Търговище през последните години.
Министър Коритарова: Над 80% от подадените заявления са с реално подписани споразумения по Инвестиционната програма за общински проекти
Вече са извършени авансови и междинни плащания за над 240 млн. лв.
Ние, кметовете: Говори кметът инж. Тихомир Кукенски
Община Априлци инвестира в туризма
Съветът на ЕС: Европа трябва да увеличи инвестициите в ИИ и да улесни достъпа до цифрова инфраструктура
ИИ може да повиши европейската конкурентоспособност