Енерго-Про пусна в експлоатация първата си система за съхранение на електроенергия с батерии в България
Новата BESS инсталация в Горна Оряховица е на стойност 4,23 млн. евро и ще подпомага балансирането на електроенергийната система
ГОРНА ОРЯХОВИЦА – „Енерго-Про“ въведе в експлоатация първата за групата в България система за съхранение на електроенергия с батерии (Battery Energy Storage System – BESS). Новото съоръжение, изградено в Горна Оряховица, е важна стъпка към модернизирането на електроенергийната инфраструктура и ще допринесе за по-ефективното управление и балансиране на електроенергийната система.
Проектът е реализиран от „Енерго-Про България“, а експлоатацията и управлението на съоръжението ще се осъществяват от „Енерго-Про Енергийни услуги“.
Основната функция на батерийната система е да съхранява електроенергия в периодите, когато в мрежата има излишък, и да я отдава обратно при повишено потребление или недостиг. На практика инсталацията ще се зарежда в часовете с по-ниски цени на електроенергията и ще се разрежда при по-високи ценови нива. Това ще подпомогне балансирането на електроенергийната система, ще повиши сигурността на електрозахранването и ще осигури по-ефективно използване на наличните енергийни ресурси.
Инвестицията възлиза на 4,23 млн. евро и е реализирана със съфинансиране по Програмата за нисковъглеродна икономика в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост по проекта BG-RRP-4.0034 „Национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници“ (RESTORE).
Системата разполага с инсталирана мощност от 10,75 MW и капацитет 24,31 MWh, което ѝ позволява да осигурява необходимата гъвкавост при управлението на електроенергийните потоци. Очакваният експлоатационен живот на батериите е 10 години или над 7000 цикъла на зареждане и разреждане.
От компанията подчертават, че с реализирането на проекта затвърждават ангажимента си към внедряването на иновативни технологии, които подпомагат прехода към по-устойчива енергетика, подобряват надеждността на електроенергийната система и гарантират по-сигурно електроснабдяване за потребителите.
Дебат на градовете
Васил Терзиев: Трябва да започнем да се чувстваме като отговорни домакини на София
Ние, кметовете: Амбициозна инвестиционна програма изпълнява Горна Оряховица
Кметът Николай Рашков: Желая общината да изглежда европейски
Нови хоризонти в строителството и инвестициите: Пътят напред за България
Очакват се над 500 избрани посетители, които да станат свидетели на провокиращите дебати, дефинирайки новите тенденции в бранша!