Иван Алексиев: Търсим баланс между туризъм, земеделие, хранителна промишленост
Работим отлично с Местните инициативни групи на територията на общината, твърди кметът на Поморие
С какво се отличава община Поморие?
Поморие е една морска община, която работи усилено по Програмата за развитие на селските райони и икономическият профил на общината, освен туризъм, е свързан със селското стопанство – ние сме много стар лозаро-винарски район, може би един от най-известните в България. Имаме доста бутикови изби и наред с хубавите вина, които произвеждат, те развиват и винен туризъм.
Произвеждате ли биопродукти във Вашия регион?
Благодаря за хубавия въпрос, защото една от избите, когато стартира преди 10 години, разви точно биоземеделието в лозарството и започна да произвежда био вино. В началото много хора се чудеха какво е това био вино, но в момента тази изба е доста търсена на пазара благодарение на това биопроизводство.
Като отворихме темата за биопродуктите, ми се иска да проверя колко е вярна тази информация, че повечето от общините не спазват изискването да включват биопродукти за хранене в учебните заведения. При Вас как стоят нещата?
При нас ние стриктно следим храненето специално на децата, дори и на възрастните хора към социалния патронаж. По последните рецептурници имаме няколко вида менюта, като едното е точно био меню и всеки родител има право да избере за своето дете най-доброто и много родители се насочват към такъв тип менюта. Да, малко по-скъпо е, но пък си заслужава. Така че община Поморие спазва тези изисквания. Имаме санитарен инспектор, който изработва менютата и всеки ден следи за спазването им.
Колко мандата сте кмет?
Четири.
Какво направихте за Вашите съграждани, стана ли общината по-привлекателна?
Развиваме Поморие като един модерен европейски град, но запазвайки неговия дух и атмосфера, защото Поморие е много древен град с над 2500-годишна история. Три пъти е горял, има много богата история и артефакти.
Търсим баланс между туризъм, земеделие, хранителна промишленост. Стараем се да изхранваме туристите с продукти от нашата община, от нашите земеделски производители. Даже мислим догодина да направим фермерски пазар, за да могат и туристите да си купуват зеленчуци и плодове.
Какви инфраструктурни проекти направихте?
Един от най-големите и който е свързан с поминъка на местните хора е модерно рибарско пристанище. Имаме може би най-голямата група рибари по цялото Черноморие - над 300 рибарски лодки, официално регистрирани на територията на Поморие. Създали сме всички условия на рибарите - имат бензиностанция, вода, ток, интернет, имат кранове да си вдигат лодките.
Сега стартирахме един много важен проект, който е свързан с входа на Поморие. В момента правим основен ремонт на входната артерия на Поморие откъм Несебър, там ще има преасфалтиране, озеленяване, нови тротоари, улично осветление.
Най-запомнящият се проект са плаващите музикални водни фонтани, които са в морето - невероятна атракция от музика и светлина.
Как работите с Местните инициативни групи?
Една част от тези проекти са благодарение на Местната инициативна рибарска група „Поморие“ и на Местната инициативна група „Поморие“. През последните години над 20 проекта са минали през тези две инициативни групи.
Министър Коритарова: Над 80% от подадените заявления са с реално подписани споразумения по Инвестиционната програма за общински проекти
Вече са извършени авансови и междинни плащания за над 240 млн. лв.
50 години от първата копка на „Хемус“: Завършването на магистралата е мираж
През 80-те години строителството й е възхвалявано, но сега то се свързва главно с престъпни схеми за милиони и непрекъснато отлагащо се завършване
Независимо че участъкът на магистрала "Черно море" е кратък, той е ключов
Недев е убеден, че рано или късно магистрала "Черно море" ще бъде изградена