ОТПАДНИ ВОДИ: ЕК съди България и Румъния за неизпълнение на задълженията им
Според тези правила градовете трябва да разполагат с необходимата инфраструктура за събиране и пречистване на отпадните води
Иск срещу България и Румъния пред Съда на Европейския съюз завежда Европейската комисия, защото двете страни не са изпълнили изцяло задълженията за събиране и пречистване на отпадните води. Европейските правила целят да защитят здравето на хората и околната среда, като предвиждат градските отпадни води да се събират и пречистват преди заустването им в околната среда.
Според тези правила градовете трябва да разполагат с необходимата инфраструктура за събиране и пречистване на отпадните води. Несъбраните или непречистените води може да застрашат човешкото здраве и да замърсят езерата, реките, почвата, крайбрежните и подземните води. България и Румъния се възползваха от отстъпки, за да се съобразят с правилата.
В България 10 от по-големите населени места с над 10 хиляди жители не изпълняват изискванията. В 20 големи населени места градските отпадни води, които влизат в канализационните системи, не се пречистват по подходящ начин. В 30 големи населени места у нас не се осигурява по-строго пречистване преди заустването на отпадни води в чувствителни зони. Всички тези населени места трябваше да изпълнят изискванията до 31 декември 2010 година, пояснява комисията.
В Румъния изискването не се изпълнява от около 500 населени места. В този случай просрочието е близо десет години.
Брюксел допълва, че европейските правила предвиждат населените места с над 2000 жители да разполагат с канализация. Когато създаването на канализационна система не е оправдано, например защото това би било твърде скъпо, може да се използват други системи, ако постигат същото равнище на опазване на околната среда. Въпреки че спазването на правилата е национална отговорност, България и Румъния са получили значително финансиране от ЕС за пречистване на градските отпадъчни води по проекти от политиката на сближаване, допълва комисията.
Три проекта по Европейската градска инициатива търсят свои трансферни партньори
Трансферните партньори получават специален фиксиран бюджет (EUR 120 000 ЕФРР еднократна сума) и съфинансиране (EUR 30 000; собствен принос)
Дебат на градовете
Васил Терзиев: Трябва да започнем да се чувстваме като отговорни домакини на София
Градовете са отговорни за около 70 процента от въглеродните емисии, каза министър Петър Димитров
Министър Димитров подчерта, че по-зелените и умни градове не само насърчават устойчив начин на живот, но също така предлагат значителни възможности за развитие на бизнеса