Три проекта по Европейската градска инициатива търсят свои трансферни партньори
Трансферните партньори получават специален фиксиран бюджет (EUR 120 000 ЕФРР еднократна сума) и съфинансиране (EUR 30 000; собствен принос)
Три проекта по Втората покана на Европейската градска инициатива за иновативни действия (EUI-IA) все още търсят своите трансферни партньори. Проектите предлагат иновативни решения на ключови градски предизвикателства и канят градове да се присъединят към тях с цел обмен на опит и добри практики.
Припомняме, че трансферни партньори могат да бъдат „градски“ общини, определени според степента на урбанизация DEGURBA 1 или 2 без изисквания за минимален брой жители. За справка вижте референтна таблица
Трансферните партньори получават специален фиксиран бюджет (EUR 120 000 ЕФРР еднократна сума) и съфинансиране (EUR 30 000; собствен принос).
Акценти за проектите (повече информация в документа по-долу)
- Проект Zentropy MICE от Валенсия, Испания (устойчив туризъм)
Проектът Zentropy MICE има за цел да въведе революция в сектора на събитийния туризъм (MICE - Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions). Чрез оптимизиране на обмена на енергия, материали и информация (E+M+I) между събитийната индустрия и града, проектът има за цел да намали екологичния отпечатък и да увеличи социално-икономическите ползи за местната общност.
Проектът търси партньорски градове с добре развит събитиен туризъм и интерес към устойчив подход и иновации, като поне един партньор трябва да бъде от по-слабо развита или преходен регион. В момента Любляна, Словения, вече е потвърден трансферен партньор.
При интерес, може да се свържете с:
Град Валенсия: Irene Campanario Ruiz – serturismo@valencia.es
Представител на Европейската градска инициатива: Nelida Hancco-Herrera – nelida@urban-initiative.eu
- Проект SPACE 4 TALENTS от Стальова Воля, Полша (развитие на таланти в намаляващи по население градове)
Проектът SPACE 4 TALENTS от Стальова Воля се стреми да привлече и задържи млади таланти, като развие своя потенциал в сферата на космическите технологии. Градът цели да стане привлекателен център за млади амбициозни професионалисти, като създаде "Спейслаб" – иновативно пространство за наука и изследвания, и "Космическа академия", която ще предлага обучение, работилници, състезания и менторски програми за развитие на умения в космическия сектор.
Проектът търси малки градове с подобни предизвикателства, като например градове с по-малко от 100 000 жители, които страдат от загуба на таланти или които искат да развиват нови възможности за специалисти в различни индустрии, включително космическата.
При интерес, може да се свържете с:
Град Стальова Воля: Jacek Śledziński – jsledzinski@stalowawola.pl и Arleta Siwek – asiwek@stalowawola.pl
Представител на Европейската градска инициатива: Isabella Schneble – isabella@urban-initiative.eu
- Проект AQUAGREEN от Романа Фаентина, Италия (озеленяване на градовете)
Проектът AQUAGREEN се фокусира върху адаптацията на градовете към климатичните промени чрез разработване на решения за намаляване на последиците от наводненията и засушаванията. Проектът ще създаде Многофункционален парк за устойчивост (MRPLL) в Романа Фаентина, който ще включва водопропускливи настилки, градини за дъждовна вода и резервоар за събиране на дъждовна вода. Проектът също така ще включва дигитален интерфейс за активно участие на гражданите в съвместното проектиране на решенията.
Проектът търси партньорски градове, които имат опит с екстремни метеорологични явления като наводнения и които биха се възползвали от иновативни решения за ранно предупреждение и управление на водните ресурси.
При интерес, може да се свържете с:
Град Романа Фаентина: Patrizia Barchi – Patrizia.Barchi@romagnafaentina.it, Simona Parisini – Simona.Parisini@romagnafaentina.it и Elisabetta Di Martino – Elisabetta.DiMartino@romagnafaentina.it
Представител на Европейската градска инициатива: Maya Walker – maya@urban-initiative.eu
Повече за процеса за набиране и избор на трансферни партньори ще откриете на 5.2 Identification and selection of the Transfer Partners | EUI (urban-initiative.eu)
Дебат на градовете
Васил Терзиев: Трябва да започнем да се чувстваме като отговорни домакини на София
Общините могат да сключват двустранни договори с електроразпределителните дружества
Общините могат да сключват двустранни договори с електроразпределителните дружества на базата на подписаното рамково споразумение с НСОРБ